Blog entry by EMRAH DİREK

Picture of EMRAH DİREK
by EMRAH DİREK - Monday, 5 October 2020, 1:06 PM
Anyone in the world

Çocukların devlet ya da özel okula gitmesinin yanında evde eğitim desteği de öne çıkan seçenekler arasında yerini alıyor. Evde Eğitim sayesinde herhangi bir özel ders ya da dershane ortamına ihtiyacı kalmadan öğrencilerin başarıları da desteklenebiliyor. Canlı dersler, etkileşimli içerikler, tab videolar ve düzenli olarak gerçekleştirilen online deneme sınavları ile öğrencilerin gelişimleri desteklenir.


Evde Eğitim Neden Tercih Edilmeli?

Ailelerin çocukları için evde eğitimi seçme sebepleri;
 Okulların birçoğundaki verimsiz öğrenme ortamı,
 Çocuğun karakterine ve ahlakına yön verme isteği,
 Mevcut okullarla ilgili diğer sorunlar,
 Nakil ve uygunluk durumu,
 Çocuğun istenilen okula gidememesi,
√ Okul derslerine yardımcı olunarak başarıyı artırma isteği,

√ Sınavlara hazırlık.

Evde Eğitimin Faydaları Nelerdir?

Evde eğitim sayesinde mekan ve zaman sınırlandırması ortadan kalkar. İnternet erişimi olan ve akıllı cihazlardan yardım alınarak Evde Eğitim imkanlarından yararlanılabilir. Evden eğitim, internet üzerinden online imkan sağladığı için ihtiyaç duyulan sadece aktif bir internet bağlantısı. Akıllı telefon, tablet ve bilgisayar aracılığı ile eğitimlere ulaşmak son derece kolaydır.

Evde eğitim aynı zamanda özel derse göndermede bulunur. Araştırmalar gösteriyor ki sınıflardaki öğrenci sayısı ne kadar az ise öğrenme de o kadar iyi olur. Evde Eğitim öğrenciler ile birebir ilgilenebiliyor ve  öğretmenler öğrencilerin ileri seviyedeki alana geçmeden önce kavram ve beceri üzerinden uzmanlaştığından emin oluyor. Öğrenmenin tam anlamıyla gerçekleştiğini garantiliyor. 


Evde eğitimin üzerine yapılan istatistik çalışmalara göre, evde eğitim anlayışı birçok durumda faydalı sunar. Evde eğitim alan öğrenciler akranlarından daha başarılı olur. Evde eğitim desteği alan öğrencilerin sınav sonuçları, hem devlet hem de özel okula giden öğrencilerden çok daha yüksek olduğu belirlenmiştir. 

Evde eğitim, öğrencinin öğrenme sürecini çocukların özel eğitim ihtiyacına uygun hele getirir. Eğitim koçları tarafından öğrencilerin dayanma sınırları, ilgileri ve öğrenme biçimlerine göre değerlendirilip şekillendirilir. Evde eğitim, öğrencilerin kapasitelerini maksimuma çıkarır. Zayıflıklarını güçlendirir ve yetenekli ya da ilgili olduğu özel alanlara odaklanmasına fırsat verir. Öğrenciyi bir şeyleri öğrenmek için oldukça motive eder ve öğrenme azmini geliştirir.

Evde eğitim gören öğrenciler derslerden sıkılmaz. Öğrenme özellikle öğrencilere uygun hale geldiği için, öğrenciler sürekli  öğrenme için çaba gösterir. Evde eğitim öğrenciyi not kaygısı olmadan tamamen bilgiye ulaştırır.

Evde eğitim güvenli öğrenme sağlar. Evde eğitim alan çocuklar, herhangi bir yere gitme zorunluluğu olmadan evlerinden özel ders ya da dershane ihtiyaçlarına cevap alırlar.

Evde eğitim aileye bağlı ve güven duygusu kazandırır. Çocuklar ile sürekli iletişim içinde olmak ve onların ihtiyaçlarına ve sorunlarına anında karşılık vermek, çocukları aileye karşı bağlı hale getirir ve güven duygusu daha çok oluşur.


[ Modified: Thursday, 18 February 2021, 2:57 PM ]